باغ شاهزاده ماهان در کرمان

 باغ شاهزاده (باغ شازده)

باغ شاهزاده که در ۶ کیلومتری ماهان قرار داردبه دستور عبدالحمید میرزا فرمانفرما حاکم کرمان در اواخر دوره قاجاریه در طی ١١ سال حکمرانی وی ساخته شد و با مرگ وی نیمه کاره رها شد. گفته می شود وقتتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان بردند ، بنایی که مشغول تکمیل سر در ساختمان بود تغار کچی را که در دست داشت محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرد و فرار نمود ، به همین علت جای خالی سه قطعه کاشی را بر سر در ورودی می توان دید.

 

این باغ یکی ازنمونه باغ تخت های ایرانی است که در زمینی مستطیل شکل  به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سر در ورودی بسیار زیبا ، عمارت شاه نشین  و حمام می باشد .

عمارت سر در باغ آن را از سایر باغ های ایرانی متمایز می کند  چون بصورت دو اشکوبه ساخته شده که طبقه همکف از طبقه ا حجیم و پرتر استو در طبقه فوقانی اتاقهایی تعبیه شدهاست.

قسمت شاه نشین یا همان کوشک در قسمت انتهای فوقانی قرار دارد، که اکنون به یک رستوران تبدیل شده است.

از دیگر قسمت ها شبکه آبرسانی ، حوض های آب و فواره های آن است که بصورت پلکانی ساخته شده است . در جلوی عمارت اصلی حوض بزرگی با پنج فواره دیده می شود که سرچشمه آن قنات معروف تیگران می باشد.این فواره ها بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچنیروی دیگری فعال هستند ، که این خود دلیلی بر هوش و ذکاوت مردمان کرمان می باشد. این شبکه آبرسانی از نظر طراحی شاهکار محاسبه و دقت به شمار می رود .

این باغ به گوشه ای از بهشت در کویر کرمان شهرت یافته ، ودر این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می خورد که خود زیبایی باغ را دوچندان کرده است .

من این باغ رو خیلی دوست دارم و همیشه از مامانم می خوام منو اونجا ببره و حداقل فصلی یکبار میریم خواستم شما هم با این باغ زیبا آشنا شوید وحتما از باغ زیبا دیدن کنید.

 

 

 

 

/ 0 نظر / 37 بازدید